Bosna Hersek Üniversitesi Nasıl?

Bosna Hersek Üniversiteleri Eğitim Dili

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişileri en çok zorlayan konulardan biri de dil sorunudur. Ancak Bosna Hersek üniversiteleri eğitim dili konusunda..

Bosna Hersek Üniversiteleri Eğitim Dili

Bosna Hersek Üniversiteleri eğitim dili okul ve bölümlere göre değişim göstermektedir. Buradan 3 dilin temel alındığını göreceksiniz. Slav dili olan Boşnakça başta yer alıyor. Devamında ise İngilizce gelmektedir. Aynı zamanda Türkçe eğitim sisteminden de faydalanabilirsiniz. Öyle ki bu dile yer vermesinden dolayı ülkemizden pek çok öğrenciye yer veriliyor. Bosna Hersek’te Türkçe eğitim diline yer veren okul ise Uluslarası Travnik Üniversitesi olmaktadır. Üniversitenin inşaat, makine ya da mimarlık bölümleri Türkçe olarak desteklenmektedir. Türkiye’den adı bilinen hocaların gelerek eğitim verdikleri de bilinmektedir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı üzerinden bu okula yönelik kayıt işlemlerine başvurabilirsiniz. Nitekim en çok talebinde bu okula yönelik olduğu biliniyor. Üstelik YÖK tanırlığına sahip okullardan da birisi olmaktadır.

Bosna Hersek Üniversiteleri eğitim dili için danışmanlık hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. Saraybosna ya da Tuzla gibi üniversitelerin de başta Boşnakça ağırlık eğitim diline yer verdikleri bilinmektedir. İngilizce adına da buradan eğitim seçenekleri yerini almıştır. İsteyen öğrencilerin dili geliştirmek adına bu üniversitelere de kayıt oldukları bilinmektedir. Burada tercih tamamen öğrencilere bırakılmıştır. Zengin dil kategorilerinden dolayı hem yabancı hem de Türk pek çok öğrenciye de kapılarını aralamaktadır. Aynı zamanda Bosna Hersek üniversiteleri için köklü danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız esas alınıyor. Bu avantaja da sahip olduğu için kayıt olan öğrenci sayısı günden güne artmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde oturum iznine kadar pek çok durumun çözüme kavuşması söz konusudur.

Bosna Hersek’te Türkçe Destekli Eğitim

Eğitim dilinin Türkçe olduğu Uluslarası Travnik Üniversitesi, lisans tamamlamak isteyenlerin de ilk adresidir. MYO mezunu olanların buradan lisans diplomaları almaları esas alınmaktadır. yıllık olarak 2000 Euro ile 2500 Euro şeklinde fiyat aralıkları mevcuttur. MYO diplomaları, ikametgah ve pasaport üzerinden kayıtlara yer verilmektedir. Vize sorununun ise Bosna Hersek adına ele alınmadığını göreceksiniz. Bu avantajından dolayı da her yıl yüzlerce Türk öğrencisini bünyesine katmaktadır. İnşaat sektörü ya da Mimarlık konusunda ilerlemek isteyen kişilerin buradan YÖK denkliğine sahip diplomaları elde etmeleri mümkün olacaktır. Bosna Hersek Üniversiteleri eğitim dili de Türk öğrencileri etkilemektedir.

#bosnaherseküniversitelerieğitimdili

Bosna Hersek Eğitim Dili

Avrupa’da en çok konuşulan dillerden biri, öncelikle Bosna-Hersek’te konuşulan Boşnakça’dır. Bosna Hersek’in her iki kuruluşu da Boşnakça dilini tüm eğitim programlarına – özellikle tarih ve edebiyat derslerine – dahil ediyor. Eğitim dilleri, bir ulusun kimliğinin ayrılmaz bir parçasıdır, çünkü bu kurslar kültürel değerlerin yayılmasına ve gelecek nesillerin yetiştirilmesine yardımcı olur.

Bosna-Hersek’in her iki tarafı da aynı standartlaştırılmış yazı dilini kullanır. Tüm okullar Latin alfabesini kullanır ve tüm ders kitapları yalnızca Boşnakça kullanır. Ek olarak, her iki kuruluş da kendi yazı sistemleri için aynı Boşnakça Kiril alfabesini kullanır. Özünde, her iki varlık da aynı dili farklı alfabelerle öğretir. Sonuç olarak, bu iki ulusun tek bir ortak yazı dili altında birleşmesine yardımcı olur.

Boşnakça esas olarak Boşnaklar tarafından konuşulur, ancak aynı zamanda Hırvatistan’ın üç bölgesel dilinden biridir. 1992’de savaşın patlak verdiği zamana göre daha az konuşmacıya sahip olmasına rağmen, Bosna-Hersek’te hala yaygın olarak anlaşılmaktadır. Aslında, okul çocukları Bosna tarihi ve edebiyatı okumak için Boşnakça öğrenmelidir. Ayrıca polis ve ordu gibi devlet kurumları vatandaşlarla Boşnakça iletişim kurmaktadır. Bu nedenle Bosna-Hersek’in her iki tarafının da kendi standartlaştırılmış yazı dillerini kullanmaları önemlidir.

Her iki kurumun da vatandaşlarıyla iletişim kurarken hangi dili kullanmaları gerektiği konusunda farklı kanunları vardır. Hırvat hükümeti vatandaşlarıyla öncelikle Hırvatça iletişim kurarken, işletme sahipleri ürün ve hizmetlerinin yerel tüketicilere reklamını yapmak için Hırvatça kullanıyor. Ancak, Hırvatistan’daki okullar öncelikli olarak vatandaşların kültürünü bölgeselleştirmek için Hırvatça öğretiyor. Sonuç olarak, Bosna-Hersek vatandaşları okul materyallerini anlamak için Boşnakça öğrenmelidir. Zamanla bu süreç, Hırvatistan’ın üç bölgesel kültürü ile Hırvatlar ve Boşnaklar arasındaki kültürel birleşmeyi teşvik eder.

Öğrenciler tarih ve edebiyat dersleri aracılığıyla yeni kültürleri anlamak için yeni diller öğrenirken dil kültürel değerleri öğretir.

Bosna Eğitim Haritası

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!