Bosna’da Üniversite Denklik

Bosna’da Üniversite Denklik

Denklik konusu birçok öğrencinin hakkında bilgi sahibi olmadığı ancak çok önemli olan bir konudur. Özellikle Bosna’da üniversite işlemleri..

Bosna’da Üniversite Denklik

Üniversite eğitiminizi yurt dışında okumaya karar verdiğiniz zaman, aklınızda birçok farklı soru işareti olabilir. Biz Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak tüm bu soru işaretlerinden kurtulmanızı garantiliyoruz. Bosna Hersek, son yıllarda üniversite eğitimi konusunda tercih edilmektedir. Eğer siz de burada eğitim almak isterseniz bazı kıstasları yerine getirmeniz gerekir. Bosna’daki okullarda eğitim alabilmeniz için üniversite sınavına girme şart yoktur. Lise diplomanız ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bosna’da üniversite tanınma konusu aklınızı karıştırabilir. Bu durum hakkında net bilgileri YÖK’ten almak her zaman en mantıklı yöntemdir. Biz de gerekli yönlendirmeleri sizin için yapıyoruz. Ayrıca her okulun anlaşması ve bölümler farklılık gösterebilir. Bu nedenle sorularınızın karşılığını titizlikle vermeye özen gösteriyoruz.

Bosna’da okuyacaksanız YÖK tarafından tanınan üniversiteleri seçmek sizin işinizi kolaylaştıracaktır. YÖK tarafından tanınma yurt dışında gideceğiniz üniversitenin gerçekten her bakımdan incelenerek bir üniversite olup olmadığına karar verilir. Genelde devlet üniversitesi geçmişi olan üniversiteler YÖK tarafından tanınır. Bu nedenle siz ne olursa olsun, tanınma işlemleri konusunda gerek telefon gerekse e-posta yolu ile Bosna’da üniversitesinden kayıt öncesinde bir bilgi alın.

Bosna’da Üniversite Bilgilendirme

Biz zaten bu tür prosedürleri sürekli takip ediyor ve öğrenci adaylarımızı her konuda bilgilendiriyoruz. Yök’ün tanıdığı bir üniversitede eğitim aldınız diyelim, daha sonra Türkiye’de dönüp eksik dersleri vermeniz ve tamamlamanız gerekir ki diplomanıza Tanıma alabilesiniz. ÖSYM- YÖK kılavuzunda yer alan üniversitelerde tanıma konusunda ciddi sorunlar yaşanmaz. Mühendislik fakültelerinde bir sınavına girmeniz sizden istenir. Bosna’da üniversite tanıma ile alakalı bu sınavı geçtikten sonra da diplomanız ülkemizde de denk bir diploma haline gelir. Türkiye’deki sınava girdiğinize dair bir belgeniz ve iyi puanınız olması sizin için avantaj olur.

Bosna Hersek Üniversitesi

Bosna-Hersek Üniversitesi, Bosna-Hersek hükümeti tarafından ülkenin akademik mirasını korumanın bir yolu olarak kurulmuştur. Üniversite, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan eski üniversitelerden ders kitaplarını ve diğer akademik materyalleri muhafaza etmektedir. Üniversitenin beş milyondan fazla kitap içeren geniş bir kütüphanesi vardır. Ayrıca öğrencilerin kullanması için sanat galerisi, müze, tiyatro ve spor tesisleri bulunmaktadır. Bosna Hersek Üniversitesi her yıl öğrencilerin şiir okuma veya dans etme gibi kültürel etkinliklerin tadını çıkarması için çeşitli festivaller düzenlemektedir.

Bosna Hersek Üniversitesi’ne kabul, belirli akademik gereksinimleri karşılayan tüm öğrencilere açıktır. Adayların kabul edilmeleri için genel felsefe derslerinden bir sınavdan geçmeleri ve yeterlik sınavından en az 3 puan almaları gerekir. Öğrenciler aynı zamanda iki yabancı dilde de bu diller üzerinde bir sınav yaparak yeterliklerini kanıtlamak zorundadırlar. Ayrıca, öğrenciler yazılı çalışmalarından biri ana dillerinde ve diğeri yabancı dillerinden birinde olmak üzere iki örnek sunmalıdır. Bir öğrenci gerekli tüm nitelikleri karşılıyorsa, Eğitim Bakanlığı aracılığıyla Bosna Hersek Üniversitesi’ne başvuruda bulunabilir.

Bosna Hersek Üniversitesi’ndeki öğrenciler, Bosna Hersek’teki diğer eğitim kurumlarında bulunmayan çeşitli akademik fırsatlara sahiptir. Her fakülte, öğrencilerin katılması için kendi seminerlerini düzenler; bunlar, İngilizce dili veya bilgisayar bilimleri gibi çok çeşitli konuları kapsar. Ayrıca üniversitenin düzenlediği satranç, judo, yüzme ve atletizm etkinlikleri gibi yarışmalar da vardır. Ayrıca, siyasi aktivizm, edebiyat, fotoğraf, müzik ve sanat kulüpleri vardır ve öğrencilerin ortak hedefleri desteklemek için bir araya gelmelerini kolaylaştırır.

Güneydoğu Avrupa’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Bosna Hersek Üniversitesi, lise öğrencilerine her gün yeni şeyler öğrenmeleri için sayısız fırsat sunuyor. Öğrenciler UBH’deki deneyimlerinin her yönünden zevk almayabilirler, ancak gelecekteki çabalarında uygulayabilecekleri değerli beceriler öğrenirler.

#bosnadaüniversitetanıma

Bosna Eğitim Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!