Üniversiteler

Üniversite Şehir Açıklama
Uluslararası Travnik Üniversitesi Travnik Travnik şehri Saraybosna’nın 90 km. batısında bulunan ve günümüzde Bosna…
Zenica Üniversitesi Zenica Zenica Üniversitesi, Bosna Hersek üniversite eğiminin daha kaliteli olması…
Mostar Üniversitesi Mostar Mostar Üniversitesi kurulduğu 1977 yılından itibaren içinde olduğu dönemin…
Saraybosna Üniversitesi Saraybosna 1949 yılında kurulduğundan bugüne eğitim kalitesini sürekli olarak geliştiren…
Tuzla Üniversitesi Tuzla Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi, 1958 yılında eğitim hayatına yüksekokul…

Bosna Hersek Üniversiteler

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Mostar, Bosna-Hersek’te popüler bir turizm merkezidir. 4. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen Mostar’ın Eski Köprüsü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Üniversite şehri Mostar, ülkenin Bilim ve Sanat Akademisi’ne de ev sahipliği yapıyor. 15. yüzyıldaki kuruluşundan bu yana, Mostar akademisi ilahiyat ve hukuk alanlarında birçok önemli bilim insanı yetiştirmiştir.

Yugoslavya’da komünizm döneminde Mostar akademisi birçok aydın ve burjuvazi için entelektüel hayatın merkeziydi. Komünist hükümet, profesörleri mali teşvikler, hibeler ve idari görevlerle destekledi. Sosyalist ülkelerden çok sayıda öğrenci, Mostar’daki üniversitede değişim esasına göre kurslara katıldı. Bu kurslar sayesinde ülkelerinin kalkınmasını sağlayan sosyalist fikirleri öğrendiler. Zamanla bu, Yugoslavya’nın bu bölgesindeki entelektüel yaşam için güçlü bir temel oluşturdu.

Savaşın ardından Bosna-Hersek ilk üniversitesini 1997’de kurdu. Adı Bihać Üniversitesi olan bu kurumun başlangıçta sadece iki fakültesi vardı – tıp ve hukuk. O zamandan beri 20.000’den fazla öğrencisi olan altı fakülteye dönüştü. Hevesli genç tıp uzmanları burada Boşnak ve yabancı profesörlerin yanında eğitim görüyor. Liberal sanatlar programları için öğrenciler, Boşnakça ve yabancı profesörler tarafından verilen derslere katılırlar. Hem Bosna vatandaşları hem de dünyanın her yerinden yabancılar için lisans ve lisansüstü programlar mevcuttur.

Bir ‘üniversite şehri’ olarak anılan Elija Jagić, Mostar’daki üç devlet üniversitesinden biridir. Jagić başlangıçta Mostar belediye başkanının ofisinde çalışan memurları barındırmak için inşa edilmiş olsa da, şimdi tüm üniversite seviyeleri için derslere ve kurslara ev sahipliği yapıyor. Örneğin, ekonomi, hukuk, siyaset bilimi ve sosyal bilimler için lisans programlarının yanı sıra sosyal bilimler ve ekonomi için lisansüstü programlara ev sahipliği yapmaktadır. Tüm lisans programlarında zorunlu ikinci dil olarak İngilizce bulunurken, lisansüstü programların çoğunda zorunlu ikinci dil olarak Boşnakça veya Hırvatça vardır.

Mostar’da bulunan özel üniversitenin ayrıca altı fakültesi vardır; bunlar teoloji, hukuk ve finansı içerir. Bosna-Hersek’in her yerinden 600’den fazla tam zamanlı öğrenciye ve Sırbistan, Hırvatistan ve Makedonya’dan birkaç uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl yaklaşık 300 tam zamanlı öğrenci, yabancı öğretmenlerin desteğiyle Bosnalı profesörlerin yönetimindeki derslere katılıyor. Bu üniversitede öğrenci olmak için her yıl 5500’den fazla kişi başvuruyor; başarılı adayların herhangi bir kursa kabul edilmeden önce bir giriş sınavını geçmeleri gerekir.

Bosna Hersek tarihi boyunca üniversiteleri sayesinde eğitimde büyük bir gelişme göstermiştir. Komünist Yugoslavya, bir zamanlar Mostar’ın akademisi merkezli güçlü bir entelektüel yaşam geleneğine sahipti – günümüzün üniversiteleri hem yerel öğrencilere hem de uluslararası katılımcılara ev sahipliği yapıyor. Bugün gelişen altı devlet üniversitesi ve bir özel üniversite ile Bosna-Hersek, savaştan sonra gerçekten daha büyük entelektüel yaşam yolunda.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!