Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri, Dünyada yaşam masrafları en düşük ülkeler arasında bulunan Bosna Hersek elbette pek çok farklı ülkeden öğrencilerin de en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Son derece kaliteli bir eğitime sahip olan üniversiteleri ile göz dolduran Bosna Hersek’te yaşam giderleri de oldukça düşük ve öğrencileri zorlamayacak şekildedir. Hal böyle olunca Türk öğrenciler için de ekonomik ve kaliteli bir eğitim almak cazip hale gelmektedir. Bir öğrencinin sosyal açıdan temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için aylık ortalama 300-400 Euro paraya ihtiyacı vardır ancak ihtiyaçlar çok kişisel olduğu için bu rakam düşebilir veya çıkabilir.
Ortalama da olsa çok düşük rakamlar olması sebebiyle öğrenciler ailelerini ekonomik olarak yormadıkları gibi, hiçbir faaliyetlerinden geri kalmadıkları, eğlenceli ve güzel bir öğrencilik hayatı da sürdürebiliyorlar. Avrupa’nın göbeğinde, şahane doğasıyla ve tarihi mekanları ile herkesi büyüleyen Bosna Hersek’te yaşam giderleri diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslanamayacak oranda caziptir.

Bosna Hersek Yaşam Masrafları

Ev kiraları düşüktür ve birkaç öğrencinin aynı evi paylaştığı düşünülürse kişi başına gerçekten çok cüzi rakamlar ödenmektedir. Ulaşım, sağlık ve gıda masrafları da diğer ülkelere göre son derece ucuzdur. Tarım ve hayvancılık konusunda iyi bir üne sahip olan Bosna Hersek’te yaşam giderleri kimsenin cebini yakmayacak türden diyebiliriz. Et fiyatlarının ucuz olması, ulaşımın kolaylığı ve ekonomik oluşu gibi pek çok faktör iyi bir öğrencilik geçirmeniz için yeterli kriterlerden bazıları.
Ülkedeki ekonomik koşulların uygun olması bir öğrencinin çok az bir parayla bir ay boyunca rahatlıkla geçindiğini göstermiştir. Günlük 3-4 Euro ile normal hayatınızı sürdürebilirsiniz. Bosna Hersek’te yaşam giderleri kişiden kişiye farklılık gösterse dahi temek ihtiyaçlar baz alındığında gerçekten çok ucuz bir ülke olduğu söylenebilir. Ülkenin hemen her şehrinde, özellikle üniversitelerin bulunduğu şehirlerde öğrenciler için sayısız mekan vardır. Bu mekanlarda çok ucuza yemek yiyebilir ve vakit geçirebilirsiniz. Üstelik ulaşım bedelleri de bütçenizi yormayacak kadar az olduğundan bol bol gezme şansı da bulursunuz.

Bosna Hersek’te Yaşam

Eğer eğitim hayatınız boyunca ailenizi çok fazla yormadan Avrupa’da öğrenim görmek istiyorsanız kesinlikle Bosna Hersek üniversitelerine kayıt yaptırmalısınız. Eğitimde dünya standardını yakalayan ülke yaşam giderleri açısından da yüzünüzü güldürecektir. Ülkeye yönelik daha fazla detay almak, bilgi sahibi olmak için yetkili tek kuruluş olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkez ofisine uğrayabilirsiniz. Danışmanlara aklınızdaki her soruyu sorabilir ve en gerçek cevapları alabilirsiniz. Dilerseniz hala Bosna Hersek’te okuyan öğrencilerle de sosyal medya üzerinden sohbet ederek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.