Bosna Üniversite Eğitimi 3

Üniversite Eğitimi

Bosna Üniversite Eğitimi, Üniversite eğitimi Bosna’da alan gençler Avrupa standartlarında eğitim alabilme fırsatı edinebilmektedirler. Bologno eğitim ...

Bosna

Bosna Üniversite Eğitimi… Üniversite eğitimi Bosna’da alan gençler Avrupa standartlarında eğitim alabilme fırsatı edinebilmektedirler. Bologno eğitim ilkelerine göre verilen eğitim standartlarında akademisyenler son derece bilgili ve güçlü deneyimleri ile seçtiğiniz bölümlerde kendinizi kaliteli bir şekilde yetiştirebilmenize rehberlik etmektedirler. Uluslararası geçerliliği bulunan mavi diploma alabilmenizi sağlayacak Bosna Üniversiteleri modern ve teknolojik sınıflarda eğitim görebilme imkanını da sizlere sunmaktadır. Laboratuvar koşulları da son teknolojik aletlerle donatılarak sizlerin araştırma- geliştirme çalışmalarına destek olmaktadır. İngilizce eğitimin hakim olduğu Bosna’da İngilizce öğrenebilmek için İngilizce dil eğitimi veren dil kurslarına giderek eğitiminizi alırken İngilizce konusunda herhangi bir sorun yaşamamanız için sizlere imkan tanımaktadır.

Bosna Hersek’te Üniversite Eğitimi Rahatlığı

 

Başarılı olduğunuz 4 yıllık lisans eğitiminizin ardından üniversiteden mezun olabilme hakkı kazanacaksınız ve Avrupa denkliği bulunan diplomanızı kısa zamanda kullanmaya başlayabileceksiniz. Bu diplomanın sizlere sağlayacağı avantajlar başvuru şartları ve üniversite kayıt işlemleriniz Euro Star eğitim danışma merkezinden yardım alabilirsiniz. Euro Star ile üniversite kaydınızı en pratik şekilde tamamlayabilme fırsatı edinebileceksiniz. Erasmus öğrenci değişim programıuygulaması ile farklı kültürden kişilerle bir araya gelebileceğiniz eğitim ortamlarından faydalanarak kendinizi geliştirmeye hazır mısınız?

 

Bosna Hersek Üniversiteler

Bosna-Hersek, Balkan Yarımadası’nın güney bölgesinde yer alan bir ülkedir. Bosnalı veya Bosnalı-Hırvat, Cumhuriyet ve Bosnalı Sırp Cumhuriyeti olmak üzere iki kurucu oluşumdan oluşur. Bu iki cumhuriyete ek olarak ülkede üç yarı özerk bölge var: Mostar ve Travnik Kantonları ve Hizableh İslam Cemaati. Bosna-Hersek’in toplam nüfusu 3,7 milyondur. Aynı zamanda pek çok kişinin henüz üniversiteye gitme fırsatı bulamamış olması nedeniyle Avrupa’nın en genç ülkelerinden biridir.

Bosna Hersek’teki her üniversite bir ‘üniversite derneği’ olarak anılır. Bu dernekler ülkedeki tüm yüksek öğrenimi yönetir. Bosna-Hersek’te dört devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bunlar Saraybosna Üniversitesi, Travnik Üniversitesi, Zenica-Saraybosna Üniversitesi ve Banja Luka Üniversitesi’dir. Tüm bu üniversiteler, ‘Bosna standardizasyonu’ veya ‘Bosna uyumlaştırması’ adı verilen ortak bir müfredatı takip etmektedir. Bu uyumlaştırma dokuz akademik alana dayanmaktadır: ekonomi, doğa bilimleri, beşeri bilimler, sosyal bilimler, bilgi teknolojisi, tıp, tarım ve veterinerlik. Öğrencilerin ders değiştirirken bilgilerini bir üniversiteden diğerine kolayca aktarabilmeleri için üniversite müfredatı da standartlaştırılmıştır.

Dört devlet üniversitesi hem lisans hem de lisansüstü dersler vermektedir. Öğrenciler bu üniversitelerde 180’den fazla ileri eğitim programı arasından seçim yapabilirler. Her kurum, Saraybosna Üniversitesi’nin Bosna-Hersek Üniversiteleri Akreditasyon Konseyi (CAU) tarafından ilk kez akredite edildiği 1992 yılından bu yana çeşitli derecelerde verilmektedir. Bu üniversitelerde genel çalışmalar, hukuk, siyaset bilimi, tarih, coğrafya, eğitim, yabancı diller ve edebiyat dahil olmak üzere 500’den fazla lisans programı bulunmaktadır. Hem yetişkinler hem de 30 yaş altı öğrenciler için lisansüstü programlar da bulunmaktadır. Bu üniversitelerden birinde bir derece için asgari süre üç yıldır; ancak, bazı çift diploma programları beş veya altı yıl sürer.

Bosna Hersek, eğitim kalitesi söz konusu olduğunda iyi bir üne sahiptir. Ülkenin kurumları, Dünya Bankası ve FSB Review gibi uluslararası kuruluşlardan düzenli olarak yüksek notlar alıyor. 2017 yılında Saraybosna Üniversitesi, bu uluslararası kuruluş tarafından eğitim kalitesi açısından dünya çapındaki 141 üniversite arasında 10. sırada yer almıştır. Bu, Bosna’yı İngiltere’deki Harvard veya Oxford veya İngiltere’deki Cambridge gibi bazı büyük üniversitelerin önüne koydu. Bu dört devlet üniversitesine ek olarak Bosna Hersek’te yedi özel üniversite de bulunmaktadır. Öğrenciler, önce üniversiteye başvurmak veya kabul edilmek zorunda kalmadan bu kurumlardaki herhangi bir kursa girebilirler.

Bu kadar çok devlet üniversitesine sahip olmanın en büyük yararlarından biri, Güneydoğu Avrupa (GDA) bölgesindeki diğer ülkelere kıyasla öğrenim ücretinin nispeten düşük olmasıdır. Dört devlet üniversitesindeki yıllık öğrenim ücretleri, aldığınız kursa bağlı olarak yılda 1.300 ile 2.000 $ arasında değişmektedir. Yıllık öğrenci ödeneği oranları da kurumlar arasında farklılık göstermektedir – Saraybosna Üniversitesi ayda 500 dolar, Travnik Üniversitesi ise ayda 400 dolar vermektedir. Ek olarak, dersler sırasında tüm öğrencilere yemek verilir ve bu da maliyetleri daha da azaltır. Boşnak dinarı şu anda kıtadaki diğer tüm para birimlerinden daha düşük olduğu için yaşam maliyetleri de GDA’nın diğer yerlerine göre çok daha düşük. Bununla birlikte, kırsal alanlardan bir şehir merkezine seyahat ederken, büyük şehirlerin dışında yaşam maliyetleri önemli ölçüde artar.

Genel olarak, öğrencilerin Bosna ve Hersek’te seçtikleri üniversitede ders ve derece seçme konusunda birçok fırsatı vardır. Birçok kişi, yüksek öğrenime giriş için yüksek standartları sayesinde devlet üniversitelerinde derecelerini tamamlamıştır. Dört devlet üniversitesinin popülaritesi zamanla artacaktır, çünkü orada daha fazla kişi derecelerini tamamlayıp mezun olduktan sonra iyi bir iş bulacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!